This Meal Cost My Family $1.50!

Eating in is so much cheaper than eating out. Just saying. 🙂

I love finding recipes that are cheap, easy, and delicious, and this one hits the mark. These Beans and Cheese Burritos were featured on Missy Rakes’ blog, Graceful Little Honey Bee, and they’re a keeper at our house. I won’t include the directions for these burritos here – I’d rather you go to Missy’s blog for those – but I will include the ingredients that I used so you can see how easy this recipe is in the kitchen and on the budget!

I used just four ingredients for this recipe, and all of them are super cheap at Aldi’s. Here they are!

1 (15.5 ounce) can of refried beans:   $0.75

1 (15.5 ounce) can of chili beans:   $0.55

1½ cups of cheddar cheese:   $1.00

(2 pound bags of cheese cost $3.00)

1 (10 ounce) can of diced tomatoes and chili peppers:   $0.45

I love seeing prices like that! My total cost for this beans and cheese mix was $2.75. The mix turned out a little more than a quart and a half of filling for the burritos.

Now, my family is not going to eat all of this mix in one sitting. This is more like 3 or 4 meals worth of food once I remake it into leftovers. So what’s the price for just this meal?

Well, here’s the math. Let’s say we eat 1/3 cup of the beans and cheese in one burrito. That’s $0.15. Add in $0.09 for an Aldi’s tortilla, and $0.10 for taco toppings (sorry – that’s a guess-timate 🙂 ). My total price for this serving: $0.34. So a couple burritos for my husband, a couple burritos for me, a little bowlful for our little person… Between the three of us, our meal cost $1.50!

I love finding meals like this. It’s delicious, it’s healthy, it’s easy, and it’s cheap! A big thank you to Missy Rakes for her recipe. I hope you’ll try it out – it is worth it!

What are your favorite penny-pinching recipes? I would love to hear about them!

~ Erin